• امروز : یکشنبه - ۲۶ دی - ۱۴۰۰
  • برابر با : Sunday - 16 January - 2022
4
گپ و گفتی با کارگردان مطرح سینما و تلویزیون؛

رخصت از امام رضا(ع) برای ساخت سریال حضرت معصومه(س)/ پیوستن «جواد افشار» به پویش «چهارشنبه‌های امام رضایی»

  • کد خبر : 764
  • 18 آذر 1400 - 3:37
رخصت از امام رضا(ع) برای ساخت سریال حضرت معصومه(س)/ پیوستن «جواد افشار» به پویش «چهارشنبه‌های امام رضایی»
فیلم‌نامه سریال حضرت معصومه(س) پس از 13 سال کار پژوهشی، به پایان رسیده و به زودی ساخت آن آغاز خواهد شد. «جواد افشار» بعد از نگارش مشترک این فیلم‌نامه با همراهی حمید رسول‌پور، حالا خودش را برای ساخت این مجموعه تلویزیونی به تهیه‌کنندگی مجتبی امینی آماده می‌کند.

افشار در سفر به مشهد مقدس و تشرف به حرم مطهر حضرت رضا(ع)، در گفتگو با ما درباره این سریال سخن گفته و ارادتش نسبت به امام هشتم(ع) و خواهر گرامی ایشان را شرح داده است.

برایمان از تشرفتان به مشهد و ارتباط آن با ساخت سریال حضرت معصومه(س) بگویید؟
به فاصله دو روز به بارگاه منور حضرت معصومه(س) و برادر بزرگوارشان حضرت رضا(ع) مشرف شدم و در واقع با حضور در این آستان‌های مبارک، پل ارتباطی بین مشهد و قم برقرار شد، این موضوع را به فال نیک می‌گیرم و امیدوارم در روند ساخت سریال حضرت معصومه(س) نیز اثرگذار باشد. معتقدم این سفر به اذن و دعوت امام رضا(ع) برادر این بانوی بزرگوار، رقم خورده و در واقع رخصتی از سوی امام رضا(ع) برای ساخت این سریال است. یکی از برکات تشرف من به بارگاه منور علی بن موسی الرضا(ع) هم آشنایی با همکاران خوبم در اداره ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی و اعلام همکاری مسئولان این مجموعه برای همکاری در ساخت سریال حضرت معصومه(س) بود.

 
سیر تاریخی سریالی که قرار است بسازید، شامل چه دوره‌هایی خواهد بود؟
سریال حضرت معصومه(س) که در آینده خواهید دید، دوران قبل از شهادت امام موسی بن جعفر‌(ع) آغاز می‌شود و پس از روایت دوران کودکی ایشان، به دوران امام رضا(ع) و امام جواد(ع) هم می‌رسد؛ در واقع در این سریال بخشی از دوران زندگانی سه امام، روایت می‌شود و حضرت معصومه(س)، نخ تسبیح رویدادها و روایت‌های سریال هستند و شاهد محوریت ایشان به عنوان دختر، خواهر و عمه سه امام بزرگوار هستیم. مردم با تماشای این سریال با شخصیت والای امام موسی بن جعفر(ع) پدر حضرت معصومه(س)، حضرت رضا(ع) برادر ایشان و امام جواد(ع)، برادرزاده آن بزرگوار هم آشنا خواهند شد. دریای بیکرانی از فضایل و کرامات در شخصیت‌های این بزرگواران نهفته است که به سهم خودمان و در حد توان و بضاعتمان به سمت این دریای بیکران حرکت می‌کنیم و امیدواریم در جامعه تأثیر خودش را بگذارد.

چه شد که تصمیم گرفتید به سراغ این سوژه برای ساخت سریال بروید؟
ساخت اثری درباره حضرت معصومه(س)، موضوع بسیار مهمی است که متأسفانه تاکنون از آن غفلت شده است. حرم حضرت معصومه(س) در شهر قم، سال‌ها مآمن و پناه عاشقان مردم عزیز ما بوده و علاوه بر آن، بسیاری از بزرگ‌ترین علمای جهان اسلام در جوار حرم مطهر ایشان سکونت داشته و دارند، اما هنوز بسیاری از مسلمانان جهان و به‌ویژه دختران ایرانی، با کرامات، فضایل‌، جایگاه و نقش‌آفرینی این بانوی بزرگ آشنایی ندارند. ما این وظیفه را احساس کردیم که در سریال حضرت معصومه(س) این غفلت را جبران کنیم و اثری را تولید کنیم که بخشی از ابعاد وجودی و کرامات و فضایل ایشان را به نمایش بگذارد و نمونه شاخصی از الگوی زن مسلمان را به همگان معرفی کند.

با وجود اینکه هم شخصیت و زندگی امام رضا(ع) و هم ارادت و دلدادگی مردم ما به ایشان یکی از ظرفیت‌های بزرگ محتوایی برای حوزه فرهنگ و هنر است، اما در عرصه سینما و تلویزیون آن‌طور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته و بیست سال بعد از سریال ولایت عشق، همچنان باید از همان اثر به عنوان بهترین و شاخص‌ترین اثر ساخته شده درباره ایشان نام برد. فکر نمی‌کنید از این ظرفیت غنی در سینما و تلویزیون ما غفلت شده است؟
دقیقا همین‌طور است. وجود با برکت امام رضا(ع)، همانند اقیانوسی است که ماجراها، فضایل و کرامات فراوانی را در برمی‌گیرد و سوژه‌های فراوانی در اعماق آن نهفته است اما متأسفانه در عرصه تولید آثار سینمایی و تلویزیونی، کارهای اندک و محدودی در این خصوص داشته‌ایم و از آن بهره‌برداری‌های لازم صورت نگرفته است.
به همین دلیل ما تلاش کرده‌ایم در سریال حضرت معصومه(س)، یکی از شخصیت‌های مهم سریال، حضرت رضا(ع) باشند؛ بخشی از داستان سریال، به ارتباط حضرت رضا(ع) با خواهر بزرگوارشان اشاره دارد و امیدوارم نمایش رابطه زیبای این خواهر و برادر که هر دو در کشور ما هم زندگی کرده‌اند و هم در کنار ما حضور دارند و برکت زندگی ما هستند، تأثیرات خوبی در جامعه و ارتباطات خانواده‌های ما داشته باشد. به اعتقاد من، با توجه به این‌که اولین سریالی ست که درباره رابطه خواهر و برادری این دو بزرگوار ساخته می‌شود و همه مردم ما به ایشان ارادت خاصی دارند، حتی شاید بشود نام این سریال را عنوانی برگرفته از خواهر و برادری این دو عزیز هم گذاشت.

 شما متولد شهر قم هستید و احتمالاً این ویژگی هم در افزایش انگیزه‌های شخصی شما برای ساخت سریال حضرت معصومه(س) مؤثر بوده است. همین‌طور است؟
بله. من در شهر قم به دنیا آمدم و ارادت خاصی به حضرت معصومه(س) دارم. ارادت و علاقه من به اهل بیت(ع) به واسطه حضور پربرکت حضرت معصومه(س) در شهر قم بوده است. به خاطر همین باورهای مذهبی و همچنین علاقه‌مندی‌ام به کارهای هنری، اول به سراغ تعزیه‌خوانی رفتم و بعد از آن مسیر فعالیتم به سمت تئاتر، سینما و تحصیلات دانشگاهی این هنر کشیده شد. همواره خودم را مدیون حضرت می‌دانستم و به همین دلیل تصمیم گرفتم که در مسیر تجارب هنری‌ام ساخت سریالی به نام مبارک ایشان قدم بگذارم. علاوه بر آن من از دوران کودکی همه‌ساله به همراه خانواده به شهر مشهد و زیارت حرم امام رضا(ع) مشرف می‌شدیم. به همین دلیل این رفت و آمدها و پل ارتباطی قم و مشهد جدای از بعد جغرافیایی یک معنای دیگری برای من دارد و بخشی از زندگی‌ام با آن معنا گرفته است. حالا خدا را شاکرم که این توفیق نصیبم شد و اراده‌ای در من شکل گرفت که بتوانم بار امانتم نسبت به حضرت معصومه(س) را در عرصه رسانه به نقطه‌ای برسانم که انشاا… هم برای خودم و هم برای مردم ثمره نیک و ماندگاری داشته باشد.

 
آستان قدس رضوی مدتی است برای ترویج بیشتر فرهنگ رضوی طرح‌هایی مانند «همه خادم‌الرضاییم» و «چهارشنبه‌های امام رضایی» برپا کرده است. می‌خواهیم از این فرصت استفاده کنیم و شما را هم به این پویش دعوت کنیم.
این ایده بسیار خوب و اثرگذار خواهد بود. امام رضا(ع) متعلق به همه مسلمانان، شیعیان و ایرانیان است، همه ارادتمندان، با هر نگاه، دیدگاه و اندیشه‌. امام رضا(ع) در دورانی در سرزمین خراسان حضور داشتند که فراز و نشیب‌های گوناگونی وجود داشت، اما ایشان همواره در کنار مردم بودند و همین حالا هم حضورشان موجب وحدت ملی ما است. امام رضا(ع) نه تنها متعلق به ایرانیان و شیعیان بلکه متعلق به کل جهان از هر دین و فرقه‌ای هستند، بنابراین ما باید تلاش کنیم به هر شیوه و با هر امکاناتی، جایگاه و عظمت وجودی این امام بزرگوار را به جهانیان نمایش دهیم.

اقدام آستان قدس رضوی در راه‌اندازی پویش‌ همه خادم‌الرضاییم و چهارشنبه‌های امام رضایی بسیار شایسته است، چرا که توانسته از طریق دنیای مجازی و در شرایطی که سفر و تشرف به مشهد برای بسیاری از عاشقان امام دشوار شده است، ارتباط بین آن‌ها با امام را حفظ کند، به‌گونه‌ای که هر عاشقی در هر گوشه‌ای از جهان بتواند دلش را روانه مشهد و خراسان کرده و با معشوق خود گفت‌وگو و راز نیاز کند. من هم به سهم خودم از این پویش حمایت می‌کنم و هر قدمی که بتوانم در این راه برمی‌دارم چراکه معتقدم این ارتباط تنگاتنگ با حضرت رضا(ع)، حتی در حوزه فضای مجازی می‌تواند برای جامعه ثمربخش و پر برکت باشد.

لینک کوتاه : https://heyatyarnews.ir/?p=764

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

اداره روشنایی حرم مطهر رضوی اربعین 1400 استان قدس رضوی المیرا منشادی انتخابات بنیاد کرامت رضوی تعزیه خوانان کنگاور تعزیه کنگاور تولیت آستان قدس رضوی تولیت استان قدس تولیت استان قدس رضوی حاشیه شهر مشهد حرم امام رضا حرم مطهر حرم مطهر رضوی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی حقوق سربازان خبرگزاری هیئت یار دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی دیوارنگاره شهید سلیمانی رزمایش اقتدار بسیجیان رهبری سازمان بسیج مستضعفین ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران سربازی سردار حجازی سردار قاآنی سرلشکر فیروزآبادی شبهای قدر شهدای مدافع حرم شهید سردار قاسم سلیمانی عزاداران حسینی غلامرضا سلیمانی قائم مقام آستان قدس رضوی قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی مالک رحمتی ماه رمضان محمد یارمطاقلو سهرابی مداحان مدیر ارتباطات و اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی مدیریت رسانه های صوتی و تصویری مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی میلاد افسری وفات حضرت خدیجه پیام رهبر انقلاب